Подробиці допису 192

Індексація зарплат роботодавцем

Написав newsmaker, в Економіка

Чи відповідатиме роботодавець за не проведення перерахунку сум доходів і податкових соціальних пільг?


Обов'язковість проведення працедавцями річного перерахунку доходів своїх працівників у вигляді зарплати, а також сум податкових соціальних пільг, що застосовуються до неї, у зв'язку з обкладенням податком на доходи фізичних осіб, встановлено Податковим кодексом України. «Чи передбачена відповідальність за не проведення податковим агентом такого перерахунку? - з таким запитанням до Бородянського відділення Ірпінської ОДПІ почастішали звернення платників. Допоможемо бухгалтерам розібратись в цій ситуації.

Дійсно п.п. 169.4.2 п. 169.4 ст. 169 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) передбачено, що роботодавець платника податку зобов’язаний здійснити, у тому числі за місцем застосування податкової соціальної пільги, з урахуванням положень абзацу другого п. 167.1 ст. 167 ПКУ, перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги:



  • за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року;


  • під час проведення розрахунку за останній місяць застосування податкової соціальної пільги у разі зміни місця її застосування за самостійним рішенням платника податку або у випадках, визначених п.п. 169.2.3 п. 169.2 ст. 169 ПКУ;


  • під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем.


  • Контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму грошових зобов’язань, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених ПКУ, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом (п.п. 54.3.5 п. 54.3 ст. 54 ПКУ).



    Пунктом 123.1 ст. 123 ПКУ передбачено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов’язання платника податків на підставах, визначених, зокрема, п.п. 54.3.5 п. 54.3 ст. 54 ПКУ, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов’язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

    При повторному, протягом 1095 днів, визначенні контролюючим органом суми податкового зобов’язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов’язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.



    Згідно з п. 119.2 ст. 119 ПКУ неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до зміни платника податку тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.

    Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень. Передбачені цим пунктом штрафи не застосовуються у випадках, коли недостовірні відомості або помилки у податковій звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку виникли у зв’язку з виконанням податковим агентом вимог п. 169.4 ст. 169 ПКУ та були виправлені відповідно до вимог ст. 50 ПКУ.



    Таким чином, чинним законодавством не передбачено відповідальності за нездійснення податковим агентом перерахунку сум доходів і сум податкової соціальної пільги, якщо за наслідками цього не виникло недоплати податку на доходи фізичних осіб та відсутні помилки в звітності.

    Однак, якщо під час проведення перевірки контролюючий орган виявляє недоплату, яка виникла у результаті нездійснення податковим агентом перерахунку сум доходів і сум податкової соціальної пільги, такий контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов’язання, яку повинен сплатити податковий агент та застосовує до такого податкового агента штрафні санкції, передбачені п. 119.2 ст. 119 та п. 123.1 ст. 123 ПКУ.


    Надіслати коментар

    Увійдіть, щоб коментувати або зареєструйтеся тут